Women's Gymnastics Meet Results

Southern Utah vs Nebraska

Host: Southern Utah University
Date: January 9, 2020
Location: Cedar City, Utah
Venue: Home Meet
Attendance: 1681
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars Southern Utah University
  Balance Beam Nebraska
  Floor Exercise Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  Nebraska 196.375 
2  Southern Utah University 195.275 

 

Southern Utah University  (Top)
Head Coach:  Scotty Bauman
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Morgan Alfaro 9.875        
 Ruby Hernandez     9.525    
 Autumn Jorgensen   8.925 9.650 9.875  
 Caitlin Kho 9.750     9.825  
 Madison Loomis       9.825  
 Madison McBride 9.850     9.900  
 Karley McClain 9.700 9.700 9.900 9.950 39.250
 Shylen Murakami   9.825 9.800    
 Hannah Nipp   9.775 9.725 9.850  
 Becky Rozsa-Thompson   8.750      
 Rachel Smith 9.850   9.700    
 Stephanie Tervort 9.775 9.775      
 Team Totals 49.100  48.000  48.775  49.400  195.275

 

Nebraska  (Top)
Head Coach:  Heather Brink
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Clara Colombo   9.875      
 Makayla Curtis 9.700   9.800 9.875  
 Adnerys De Jesus 9.700 9.500 9.850 9.875 38.925
 Anika Dujakovich 9.875     9.850  
 Sierra Hassel     9.925 9.950  
 Taylor Houchin 9.975 9.875 9.150 9.750 38.750
 Kylie Piringer   8.725   9.900  
 Kaylee Quinn 9.825        
 Kathryn Thaler   9.800 9.825    
 Megan Verceles Carr 9.850 9.500 9.750    
 Team Totals 49.225  48.550  49.150  49.450  196.375

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Taylor Houchin  Nebraska 9.975 
2  Morgan Alfaro  Southern Utah University 9.875 
2  Anika Dujakovich  Nebraska 9.875 
4  Rachel Smith  Southern Utah University 9.850 
4  Madison McBride  Southern Utah University 9.850 
4  Megan Verceles Carr  Nebraska 9.850 
7  Kaylee Quinn  Nebraska 9.825 
8  Stephanie Tervort  Southern Utah University 9.775 
9  Caitlin Kho  Southern Utah University 9.750 
10  Karley McClain  Southern Utah University 9.700 
10  Adnerys De Jesus  Nebraska 9.700 
10  Makayla Curtis  Nebraska 9.700 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Clara Colombo  Nebraska 9.875 
1  Taylor Houchin  Nebraska 9.875 
3  Shylen Murakami  Southern Utah University 9.825 
4  Kathryn Thaler  Nebraska 9.800 
5  Hannah Nipp  Southern Utah University 9.775 
5  Stephanie Tervort  Southern Utah University 9.775 
7  Karley McClain  Southern Utah University 9.700 
8  Megan Verceles Carr  Nebraska 9.500 
8  Adnerys De Jesus  Nebraska 9.500 
10  Autumn Jorgensen  Southern Utah University 8.925 
11  Becky Rozsa-Thompson  Southern Utah University 8.750 
12  Kylie Piringer  Nebraska 8.725 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Sierra Hassel  Nebraska 9.925 
2  Karley McClain  Southern Utah University 9.900 
3  Adnerys De Jesus  Nebraska 9.850 
4  Kathryn Thaler  Nebraska 9.825 
5  Shylen Murakami  Southern Utah University 9.800 
5  Makayla Curtis  Nebraska 9.800 
7  Megan Verceles Carr  Nebraska 9.750 
8  Hannah Nipp  Southern Utah University 9.725 
9  Rachel Smith  Southern Utah University 9.700 
10  Autumn Jorgensen  Southern Utah University 9.650 
11  Ruby Hernandez  Southern Utah University 9.525 
12  Taylor Houchin  Nebraska 9.150 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Karley McClain  Southern Utah University 9.950 
1  Sierra Hassel  Nebraska 9.950 
3  Madison McBride  Southern Utah University 9.900 
3  Kylie Piringer  Nebraska 9.900 
5  Autumn Jorgensen  Southern Utah University 9.875 
5  Makayla Curtis  Nebraska 9.875 
5  Adnerys De Jesus  Nebraska 9.875 
8  Hannah Nipp  Southern Utah University 9.850 
8  Anika Dujakovich  Nebraska 9.850 
10  Madison Loomis  Southern Utah University 9.825 
10  Caitlin Kho  Southern Utah University 9.825 
12  Taylor Houchin  Nebraska 9.750 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Karley McClain  Southern Utah University 39.250 
2  Adnerys De Jesus  Nebraska 38.925 
3  Taylor Houchin  Nebraska 38.750 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Jacqueline Brummer  National
   Judge 2  Anne Brown  National
 Bars  Judge 1  Fran Earles  National
   Judge 2  Cathy Bennion  National
 Beam  Judge 1  Anne Brown  National
   Judge 2  Fran Earles  National
 Floor  Judge 1  Cathy Bennion  National
   Judge 2  Jacqueline Brummer  National

 

 PLEASE NOTE: All scores are unofficial until verified at end of meet. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 1/09/2020 at 2:02:18PM
Posted 1/09/2020 at 2:02:18PM Mountain Standard Time

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper™
Software from: Peter Gysegem Software
Version: 2020.0.1.1411
Web site: http://gysegem.com
Telephone: (541) 752-7263
 
Copyright ©2020 by Peter Gysegem Software. All rights reserved